Kawa i papierosy
turystyka biznesowa

Jak turystyka biznesowa wpływa na funkcjonowanie firmy?

Written on 19 stycznia, 2020   By   in biznes

Turystyka biznesowa (w skrócie MICE – meetings, incentives, conferences, exhibitions, czyli spotkania, wyjazdy motywacyjne, konferencje, wystawy) jest szczególnym rodzajem usługi – produktu turystycznego. Nie jest tym samym, co wszystkie podróże służbowe – wśród ogółu wyjazdów organizowanych w przedsiębiorstwie turystyka biznesowa, ze względu na swoje cele, zajmuje miejsce szczególne.

Podróże służbowe a rozwój nowoczesnych środków komunikowania się
Wydawać mogłoby się, że w świecie wysokorozwiniętych technologii IT osobiste spotkania oraz rozmowy partnerów biznesowych, to strata czasu i pieniędzy – przecież wszystko można omówić drogą telefoniczną, czy za pośrednictwem sieci Internet. Jednak na komunikacji IT nie można oprzeć całej strategii marketingowej firmy, a tym bardziej nie da się odpowiednio zintegrować i zmotywować zespołu.
Turystyka biznesowa jest więc doskonałym narzędziem służącym jednocześnie do załatwiania nowych kontraktów, promowania produktów, ale także podnoszenia kompetencji pracowników, nagradzania i motywowania ich oraz integrowania.

Niedostrzeganie znaczenia turystyki biznesowej w firmowej strategii rozwoju jest poważnym błędem – podróże nie tylko kształcą, ale przyczyniając się do pomnażania intelektualnych aktywów firmy wpływają na wzrost przychodów.

Czym turystyka biznesowa różni się od innych podróży?
W ramach wyjazdów biznesowych można organizować udział pracowników – przedstawicieli firmy na kongresach, konferencjach, targach i wystawach. Turystyka biznesowa to także wydarzenia korporacyjne z różnych okazji i świąt oraz wyjazdy integrujące i motywujące dla pracowników.
Od rodzinnych czy indywidualnych podróży rekreacyjnych turystykę biznesową odróżnia czas – wyjazdy organizowane są głównie poza sezonem urlopowym i w dni powszednie, miejsca (przede wszystkim luksusowe hotele z centrami konferencyjnymi), wydatki (na wyjazdy biznesowe wydaje się znacznie więcej środków, niż na prywatne).

Od zwykłych podróży turystyka biznesowa różni się także wysokim standardem jakości oraz osobliwością miejsca pobytu czy atrakcji. Wiedząc o tym właściciele biur podróży, hoteli, ośrodków wypoczynkowych coraz częściej w swojej ofercie mają propozycje dedykowane biznesowi. Wyjazdy firmowe najczęściej są personalizowane zgodnie z wymaganiami zamawiającego.