Kawa i papierosy
Termometr bezdotykowy - jak działa i kiedy się przydaje

Bezdotykowy termometr – jak działa i kiedy się przydaje?

Written on 8 lipca, 2022   By   in Zdrowie

Zastosowanie termometru bezkontaktowego pozwala na określenie temperatury w ciągu kilku sekund bez dotykania ciała człowieka, gwarantując bezpieczeństwo i bezbolesność samego zabiegu. Choć dokładność tych urządzeń jest porównywalna z tradycyjnymi modelami elektronicznymi, te pierwsze są znacznie łatwiejsze w obsłudze i przeznaczone do pomiaru szerszego zakresu środowisk (powietrze, ciecze). 2-3 krotna różnica w kosztach jest z nawiązką rekompensowana przez łatwość obsługi i lepsze parametry techniczne.

Podstawowe typy termometrów

Termometr na podczerwień i termometr elektroniczny działają na mniej więcej podobnej zasadzie, z tym że te pierwsze wymagają bliskiego kontaktu z ciałem, a te drugie mierzą temperaturę za pomocą wiązki podczerwieni.

Wersja elektroniczna jest podobna do tradycyjnego termometru rtęciowego, ale jest nowocześniejsza, bezpieczniejsza i niezawodna. Z kolei termometr na podczerwień jest zasadniczo innym urządzeniem, ponieważ pomiary dokonywane są poprzez zmianę parametrów światła podczerwonego.

Termometr elektroniczny

Termometry bezdotykowe wykonane są w postaci podłużnej wodoodpornej obudowy z elementem elektronicznym i metalowym czujnikiem, przez który odczytywana jest temperatura. Informacje są wyświetlane na monochromatycznym wyświetlaczu, a po zakończeniu pomiaru rozlega się alarm dźwiękowy. Na obudowie znajduje się przycisk zasilania, a wyłączanie jest automatyczne. Głównym przeznaczeniem termometrów sterowanych elektronicznie jest odczyt temperatury w jamie ustnej i odbytnicy, ale tradycyjna lokalizacja pod pachą w naszym kraju jest również dopuszczalna. Bezdotykowy termometr można kupić w aptece internetowej a-manada.

bezdotykowy termometr

Termometr z pomiarem bezkontaktowym

Aby zmierzyć temperaturę bez dotykania ludzkiego ciała, termometr elektroniczny bezdotykowy został zaprojektowany tak, aby dać niemal natychmiastowy odczyt z czasem pomiaru do 1s. Urządzenia te przeznaczone są do pobierania odczytów z czoła lub małżowiny usznej. Modele na podczerwień są wygodne i praktyczne do pomiaru temperatury u dzieci i dorosłych w domu lub w miejscach zgromadzeń, gdzie wymagane są szybkie i dokładne odczyty.

Bezkontaktowe termometry na podczerwień są porównywalne z rtęciowymi termometrami referencyjnymi pod względem dokładności, ale te pierwsze są bezpieczniejsze i łatwiejsze w użyciu. Moduł podczerwieni przyspiesza również procedurę, minimalizując konieczność wykonywania jakichkolwiek czynności, co pozwala na szybkie sprawdzenie dużych mas ludzi. Termometry te mogą mierzyć temperaturę cieczy oraz sprawdzać ogrzewanie lub chłodzenie obiektów stałych.