Kawa i papierosy

Czym kierować się przy wyborze parki damskiej?

Written on 7 października, 2022   By   in Ubrania

Wybór odpowiedniej kurtki jest szczególnie istotną kwestią w sezonie jesienno-zimowym. Jest to okres, w którym ryzyko zachorowania na przeziębienie lub grypę znacznie wzrasta ze względu na warunki panujące na zewnątrz. Wpływ na taki stan rzeczy mają przelotne opady deszczu, wiatr oraz częste zmiany temperatur. W związku z tym należy pamiętać o tym, by dostosować swój strój do panującej pogody. Kluczowy w ten okresie jest zakup odpowiedniej kurtki, która zapewni wygodę oraz komfort termiczny, a przy okazji będzie pasować do większości stylizacji. Taką kurtką bez wątpienia jest parka, czyli kurtka o dość specyficznym kroju. Jest ona szczególnie popularna wśród kobiet, ze względu na to, że pasuje do sportowych oraz bardziej formalnych stylizacji. W zależności od rodzaju parki, może ona stanowić idealny wybór dla każdej kobiety, niezależnie od sylwetki i wzrostu. Z tego artykułu dowiesz się, jak wybrać kurtkę parkę damską oraz dlaczego warto zdecydować się na ten rodzaj kurtki. 

Charakterystyka parki damskiej

Parka damska (możesz zobaczyć je w Dstreet) to jedna z najczęściej wybieranych przez kobiety kurtek. Ma ona dość specyficzny krój, dzięki czemu zawdzięcza swoją popularność. Parka pasuje bowiem do większości stylizacji, a przy okazji zapewnia wygodę oraz komfort termiczny. Najczęściej do jej wypełnienia stosuje się puch syntetyczny, jednak w droższych modelach stosuje się puch kaczy. Parka charakteryzuje się dość długiem fasonem. Zazwyczaj kończy się ona w okolicy bioder, jednak w sklepach odzieżowych można spotkać również warianty, które sięgają kolan i swoim wyglądem przypominają nieco płaszcz. Dłuższe warianty tej kurtki doskonale sprawdzają się w przypadku bardziej eleganckich i formalnych stylizacji. Parka posiada dość specyficzny krój, a mianowicie tył kurtki zawsze jest znacznie krótszy niż jej przód. Parka wyposażona jest w obszerny kaptur, który obszyty jest sztucznym futerkiem. Istnieje możliwość odczepienia takiego kaptura, jednak jest to element na tyle charakterystyczny, że mało kto decyduje się na takie rozwiązanie. Parki posiadają również wiele kieszeni, które najczęściej są bardzo pojemne. Można oczywiście znaleźć warianty, które posiadają mniejsze kieszenie lub nie posiadają ich w ogóle. Parki o długim fasonie, pozbawione zdobień i kieszeni mogą z powodzeniem zastąpić płaszcz, dlatego chętnie stosuje się je w przypadku eleganckich stylizacji. 

Najczęściej parki występują w kolorze khaki. Kolor ten związany jest ściśle z historią tej kurtki. Była ona bowiem głównym elementem odzieży wierzchniej w przypadku żołnierzy Armii Stanów Zjednoczonych w latach 40. XX wieku. Nie od dziś wiadomo, że kolor ten kojarzy się właśnie z wojskiem. Nie oznacza to jednak, że w sklepach spotkamy wyłącznie parki w kolorze khaki. Rosnąca popularność tego typu kurtek sprawiła, że aktualnie możemy kupić je praktycznie w każdym wariancie kolorystycznym.

Czym wyróżnia się parka?

Parka w odróżnieniu od innych kurtek charakteryzuje się obszernym kapturem oraz dużą ilością kieszeni. Bardzo charakterystyczny jest również jej krój oraz długi fason. Można powiedzieć, że parka stanowi połączenie kurtki zimowej oraz jesiennego płaszcza, dzięki czemu bez trudu można dopasować ją do większości stylizacji. Parka jest bardzo charakterystycznym rodzajem odzieży wierzchniej i trudno pomylić ją z jakąkolwiek inną kurtką.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze swojej pierwszej parki?

Wiele kobiet zastanawia się jak wybrać kurtkę parkę damską oraz na co zwrócić uwagę przed zakupem. Nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ parka jest dość specyficznym rodzajem odzieży wierzchniej. Pasuje ona praktycznie każdej kobiecie, jednak przed zakupem należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, że parkę wybiera się na podstawie wzrostu oraz sylwetki. Wysokie, szczupłe kobiety powinny zdecydować się na parkę o długim fasonie. Mogą sobie one również pozwolić na dużą ilość kieszeni i zdobień. Niskie kobiety natomiast powinny wybrać parkę, której długość nie przekracza bioder. Warto również odpuścić sobie obszerne kieszenie i zdobienia, które optycznie poszerzają kurtkę.