Kawa i papierosy
tabletki na osteoporozę

Jakie są sposoby na leczenie osteoporozy?

Written on 6 października, 2022   By   in Zdrowie

Osteoporoza to choroba dotycząca naszego szkieletu. W czasie jej występowania nasze kości są bardziej kruche, przez co są bardziej podatne na wszelkie złamania. Większość osób ma do czynienia z osteoporozą pierwotną, ponieważ pojawia się ona u starszych osób, u których mamy osłabiony cały układ szkieletowy. Występują leki, które zmniejszają skutki tej choroby i pozwalają wzmocnić łamliwy układ kostny. 

Jakie są najczęstsze objawy osteoporozy?

Ta choroba w początkowych etapach rozwoju nie daje praktycznie żadnych objawów. Taką pierwszą informacją, że w naszym organizmie może rozwijać się osteoporoza jest pojawienie się u nas złamania samoistnego, które nie będzie miało żadnej przyczyny. Przez to, że nie jest łatwo odkryć tą chorobę to mężczyźni w wieku powyżej 65 lat oraz kobiety, u których wystąpiła menopauza powinni sobie robić badania, aby wykryć osteoporozę jeszcze w bezobjawowym stanie. To pozwoli na lepsze dalsze rokowania w walce z dolegliwościami tej choroby.  Najczęściej mając problemy z układem szkieletowym dochodzi do złamań kości promieniowej, ramiennej lub złamania kręgosłupa. Zwiększone jest również ryzyko złamania szyjki kości udowej. 

W jaki sposób leczyć osteoporozę?

Ważne przy tej chorobie jest utrzymywanie odpowiedniej diety, ale także trzeba stosować odpowiednie leczenie farmakologiczne. Powinniśmy wtedy jeść dużo produktów, które zawierają w sobie wapń.  Ten pierwiastek w sporych ilościach występuje w mleku oraz produktach z niego tworzonych takich jak ser, czy jogurty. Także warto jeść sporo roślin strączkowych i szpinaku. Wskazane jest również spożywanie sporej ilości ryb, ponieważ mają one w sobie witaminę D, której też potrzebuje nasz układ kostny.  W przypadku, gdy zajdzie taka potrzeba można również brać pigułki na uzupełnienie niektórych składników odżywczych  do prawidłowego działania naszego układu kostnego. Lek na  na osteoporozę bez recepty, który będzie stosowany w przypadku tej choroby będzie miał za zadanie uzupełnić niedobór witaminy D i wapnia. W momencie, gdy lekarz zdecyduje się, że są nam potrzebne leki w przypadku odkrycia u nas tych dolegliwości to tabletki na osteoporozę przez niego przepisane najczęściej będą zawierały bisfosfaniany, które wzmacniają tkankę kostną, ale również hamują odkładanie się wapnia w tkankach miękkich. Osoby, które są fanami niekonwencjonalnych metod leczenia różnych chorób mogą się zdecydować na stosowanie jakiś naturalnych wywarów. Najczęściej zioła na osteoporozę, które są polecane to pokrzywa lub skrzyp, który również dobrze działają na nasze inne układy znajdujące się w organizmie.