Kawa i papierosy

Do czego używa się shakerów?

Written on 10 maja, 2020   By   in Muzyka

Na świecie istnieje bardzo wiele instrumentów muzycznych. Część z nich jest nie do końca znana ludziom na świecie, gdyż wykorzystują je głównie plemiona afrykańskie. Dużą popularnością cieszą się instrumenty gitarowe i perkusyjne. Oprócz nich, dużą uwagę przyciągają proste instrumenty, takie jak shakery.

Czym są grzechotki?

Ten instrument wyglądem do złudzenia przypomina niemowlęcą zabawkę, którą potrząsają maluchy. Nic w tym dziwnego: dziecięce grzechotki powstały jako wierne odzwierciedlenie tego profesjonalnego sprzętu muzycznego.

Shakery pozwalają uzyskać nietypowy dźwięk, który trudno opisać, a jednak każdy wie, jak on brzmi. Jest to pewna forma szumu, któremu muzyk nadaje rytmu. Każdy shaker brzmi nieco inaczej, dlatego przed zakupem i wyborem modelu dla siebie, dobrze jest w miarę możliwości wypróbować go w sklepie. Różnice wynikają z zastosowania przy ich produkcji rozmaitych materiałów.

Jak nauczyć się korzystać z shakerów?

Wbrew pozorom, gra na grzechotce wcale nie jest tak prosta. Wiele osób uważa, że wystarczy potrząsać shakerem i efekt gotowy – jednak nie jest to prawda. Profesjonalni muzycy grający na tym przyrządzie często poświęcają długie lata na opanowanie odpowiedniej gry.

Wyłącznie odpowiednio użyte grzechotki pomagają stworzyć niepowtarzalny efekt podczas gry. Zastosowane nieumiejętnie, nie tylko nie dodadzą utworowi niepowtarzalnego klimatu, ale wręcz mogą go zepsuć. Z tego względu, nauka używania shakerów jest bardzo istotna dla osób, które chcą tworzyć muzykę w sposób profesjonalny.