Kawa i papierosy

Instrumenty perkusyjne, które warto odbębnić w filmach

Written on 7 czerwca, 2021   By   in Hobby

Istnieje wiele filmów, które pokazują historie życia muzyków grających na instrumentach perkusyjnych, co może być inspirujące i edukacyjne. Są też filmy, które pokazują różne kulturowe aspekty. Jeszcze inne wykorzystano w nieoczywisty sposób. Ale nie zawsze trzeba poważnie podchodzić do gry na perkusji. W życiu ważna jest odrobina humoru, zabawy i lekkomyślności, zwłaszcza w przypadku filmów o bębnach. Oto kilka – można powiedzieć – kultowych filmów, gdzie perkusja odgrywa naprawdę ważną rolę. Nie tylko pasjonaci tego tematu z pewnością znajdą coś dla siebie.

Świat Wayne’a (1992)

Oparty na programie amerykańskiej sieci NBC „Saturday Night Live”, film to zwariowana, lekceważąca komedia popkulturowa o przygodach dwóch przyjaciół – Wayne’a (Mike Myers) i Gartha (Dana Carvey). Jednak ten film ma w sobie coś szczególnego. I tak, nie to to fakt, że Mike Myers całował się po raz pierwszy na ekranie (z Madonną, szczęściarz). W filmie Dana Carvey naprawdę gra na perkusji. W jednej ze scen Garth rozpoczyna solo, a kiedy kończy i słyszy pochwałę, że to było wspaniałe, odpowiada skromnie „Lubię grać na perkusji”. Cóż, jak to ktoś powiedział, perkusista nie musi umieć mówić, wystarczy, że umie napierdowalać.

Oprócz swoich komediowych „kotletów”, Carvey jest utalentowanym i wykształconym perkusistą, który nie bał się tego udowodnić publiczności na żywo w 1996 roku w swoim krótkim talk show „The Dana Carvey Show”.

Nieściszalni ( 2010)

Mniej znany francusko-szwedzki film muzyczny z elementami komedii kryminalnej. Sam film jest nieoczywisty, tak jak wykorzystane niektóre instrumenty perkusyjne. „Radosny, niesamowicie pomysłowy”, „Genialnie wymyślony, bezbłędnie wykonany” to tylko niektóre recenzje. Głuchy policjant Amadeus Warnebring próbuje wytropić grupę perkusistów, którzy biorą za zakładnika miasto. Muzycy mają obsesję na punkcie wszelkich perkusyjnych form muzycznych, im mniej konwencjonalnych, tym lepiej. W jednej ze swoich akcji przejmują salę operacyjną i grają na butlach z tlenem skalpelami, częściami ciała grubasa-pacjenta i wszystkim innym, co mogą znaleźć. Potem rabują bank, a ich instrumenty perkusyjne tworzą pieczątki, klawiatury, liczarki i niszczarki pieniędzy, którymi niszczą tylko pieniądze. – Chcę ciszy, wy głupi muzykanci – krzyczy w pewnym momencie Amadeus Warnebring. Nawet Bóg pozostaje głuchy na ten głos rozpaczy i wściekłości.

Whiplash (2014)

Pod kierunkiem bezwzględnego instruktora utalentowany młody perkusista zaczyna dążyć do doskonałości za wszelką cenę. Brzmi jak jakiś thriller i tak w tym dramacie jest. To głęboko osobisty i żywy dramat. Stateczny temat taki jak relacja między uczniem muzyki a jego nauczycielem przekształca się w thriller, pytający co trzeba zrobić, aby osiągnąć sukces w coraz bardziej konkurencyjnym i bezwzględnym świecie.

Jak daleko człowiek jest w stanie się posunąć, aby odnieść sukces? Jak daleko można zmusić kogoś innego, aby osiągnął sukces? – Chciałbym być wielki – mówi główny bohater Andrew (Miles Teller) swojej dziewczynie. – Ale nie jesteś! – odpowiada. – Muszę się poświęcić i skupić na muzyce. Nie możemy być razem – odpowiada bezwzględnie perkusista, upodabniając się do sadystycznego nauczyciela. –

Popycham ludzi do tego, czego nie oczekują. Myślę, że jest to absolutnie konieczne – wyjaśnia nauczyciel (J.K. Simmons). Mocne? 3 statuetki Oscarów mówią same za siebie.

Sound of Metal (2019)

Kolejny Oscarowy zwycięzca z dwoma statuetkami za najlepszy dźwięk i montaż. Metalowy perkusista Ruben zaczyna tracić słuch. Kiedy lekarz mówi mu, że jego stan się pogorszy, myśli, że jego kariera i życie dobiegły końca. Jego koleżanka z zespołu i dziewczyna Lou (Olivia Cooke) namawia nałogowego uzależnionego od heroiny muzyka, aby spróbował odnaleźć się w domu dla niesłyszących. Po przyjęciu do społeczności, która akceptuje go takim, jakim jest, Ruben musi wybrać między równowagą a chęcią odzyskania życia, które kiedyś znał. I wybiera.

Instrumenty perkusyjne można nabyć na stronie DrumCenter.pl.