Kawa i papierosy

Leczenie hemoroidów to nie wstyd

Written on 5 stycznia, 2021   By   in Zdrowie

Wstydliwe choroby zwykle sprawiają, że odwleka się wdrożenie odpowiedniego leczenie. Tak często bywa z hemoroidami, na które cierpi coraz więcej osób. Jak sobie pomóc?

Czym są hemoroidy?

Hemoroidy to guzki krwawnicze, które posiada każdy człowiek. Dzięki tym naczyniom żylnym możliwa jest kontrola gazów oraz wypróżnień – słowem, odpowiadają za uszczelnienie odbytu. Problemy w tym obrębie nazywa się fachowo chorobą hemoroidalną lub żylakami odbytu – występuje kiedy guzki krwawnicze są powiększone i powodują szereg nieprzyjemnych objawów. Pacjenci z tą przypadłością najczęściej skarżą się na pieczenie, ból, swędzenie lub krwawienia z odbytu. W zależności od rozwoju choroby, objawy te mogą występować w różnych konfiguracjach oraz częstotliwości.

Zaawansowanie żylaków odbytu

Leczenie hemoroidów (https://www.lekinatury.pl/pl/ziolowe-porady/krazenie/leczenie-hemoroidow.html) powinno być indywidualnie dostosowane do pacjenta po wywiadzie i badaniu lekarskim. Proktolog podczas wizyty określa stopień zaawansowania choroby hemoroidalnej i na jej podstawie wdraża odpowiednie środki – czasem wystarcza stosowanie maści, czasem potrzebna jest interwencja chirurgiczna. Żylaki odbytu określa się na podstawie ich wyglądu i cech. Wyróżnia się cztery stopnie zaawansowania choroby:

  • żylaki pierwszego stopnia – guzki umiejscowione są w wewnętrznej części odbytu, są niewidoczne,
  • żylaki drugiego stopnia – guzki wypadają podczas wypróżnienia, ale wracają do wewnątrz po zakończeniu defekacji,
  • żylaki trzeciego stopnia – guzki wydostają się na zewnątrz odbytu, jednak możliwe jest ich ręczne odprowadzenie do środka,
  • żylaki czwartego stopnia – guzki pozostają na zewnątrz przez cały czas bez możliwości umiejscowienia ich wewnątrz odbytu.

Główne objawy występujące przy chorobie hemoroidalnej

Dyskomfort podczas wypróżniania może wskazywać na rozwój żylaków odbytu. Najczęstszymi objawami towarzyszącymi tej chorobie są m.in.:

  • ból w okolicy odbytu,
  • uczucie niepełnego wypróżnienia,
  • krwawienie z odbytu (krew na stolcu),
  • swędzenie,
  • pieczenie,
  • podrażnienie okolic odbytu,
  • ogólny dyskomfort podczas defekacji.

Leczenie choroby hemoroidalnej

Leczenie hemoroidów zwykle ustala lekarz proktolog. Wczesne stadium choroby jest najprostsze do złagodzenia. W domowych warunkach można korzystać m.in. z nasiadówek z dodatkiem ziół, okładów lub maści aptecznych. Zaawansowane żylaki odbytu zwykle kwalifikują się do wykonania zabiegu w gabinecie lekarskim. Najczęściej spotyka się gumowanie (opaskowanie), skleroterapię lub chirurgiczne usunięcie guzków.

Choroba hemoroidalna, nawet ta w remisji, zobowiązuje do szczególnego dbania o dietę, higienę i styl życia, który minimalizuje ryzyko występowania zaparć.